Spływ kajakowy szlakiem Krutynia Sorkwity...
Spływ kajakowy szlakiem rzeki KRUTYNIA
Spływ szlakiem Krutyni prowadzi przez urokliwe jeziora połączone ze sobą krótkimi rzeczkami. Pomimo tego, że niektóre z odcinków kajakowej trasy posiadają osobne nazwy, całość nazwana została nazwą wspólną Krutynia. Spływ kajakowy swym zasięgiem obejmuje przeprawę przez Puszczę Piską oraz część Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wyprawa rozpoczyna się w Sorkwitach, a kończy w Rucianem Nida. Spływ ten stanowi idealne połączenie dwóch rzeczy: kajaki i Mazury.
Wypożyczalnia kajaków
Przygoda rozpoczyna się w wypożyczalni kajaków Nemo w Ukcie. Tutaj istnieje możliwość pozostawienia samochodu na bezpiecznym parkingu. W ramach kompleksowości usług świadczymy dowóz do miejscowości Sorkwity, skąd oficjalnie rozpoczyna się spływ kajakowy. Cała wyprawa rozplanowana jest na 6-7 dni. Codziennie do pokonania jest około 20 km, jest to długość optymalna pozwalająca na sprawne przemierzenie całego szlaku. Komfortową podróż zapewniają specjalne kajaki polietylenowe wyposażone w ster oraz szczelne bakisty, schowki, siatki i olinowanie.
Kajaki, które wykorzystywane są do płynięcia szlakiem rzeki Krutynia, zostały zakupione w tym roku od renomowanego producenta. Wygodę poruszania się gwarantują wyprofilowane oparcia oraz nowoczesne wiosła. W swej bogatej ofercie wypożyczalnia kajaków Nemo posiada zarówno sprzęt jednoosobowy, jak i dwuosobowe i trzyosobowy.
Szlak Krutyni
Spływ szlakiem Sorkwity – Ruciane Nida ma długość około 120 km. Jest on podzielony na części, a na każdej stacji przystankowej znajdują się stanice PTTK oraz pola namiotowe. Tutaj kajakarze mogą spędzić noc i nabrać sił na kolejny etap wyprawy. Dodatkową alternatywą jest również propozycja rozpoczęcia spływu z innego, dowolnie wybranego miejsca na trasie. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszy się spływ kajakowy rzeką Krutynia, prosimy o wcześniejszą rezerwację wyprawy. Poniżej opisane zostały sugerowane odcinki spływu szlakiem Krutynia
Babięta-Zgon (22 km) To najdłuższy odcinek na Szlaku Krutyni. Każdy kajakarz doskonale zna zasadę: „Dziennie nie płyń więcej niż dwadzieścia pięć kilometrów”. Nie ma co ukrywać, wiosłowanie bywa męczące (przede wszystkim dla naszych kręgosłupów), ale spływ szlakiem Krutyni dostosowany do indywidualnych możliwości i trasa, to prawdziwa frajda i niezapomniane przeżycie, które chce się powtórzyć. Rozpoczynamy przy młynie wodnym w Babiętach. Wpływamy na czyściutką rzekę Babięcka Struga, w której można bez trudu dostrzec wiele gatunków ryb i roślin wodnych. Koniec rzeki to jednocześnie początek jeziora rynnowego Zyzdrój Wielki. Wiosłując po jego wodach miniemy dwie wsie. Po prawej stronie będzie to Zyzdrojowa Wola, po lewej z kolei – Nowy Zyzdrój. Będą mieli Państwo także okazję znaleźć się na „Wyspie Miłości” (z opcją postoju, a nawet rozbicia namiotu). Zyzdrój Mały to kolejne jezioro na naszej trasie. Dopłyniemy nim do śluzy Lalka, największej na Szlaku Krutyni, gdzie niezbędne będzie przeniesienie kajaków (oczywiście zawsze chętnie pomocą służą czekający na Państwa przewoźnicy). Kolejny punkt po obowiązkowej przerwie na przetransportowanie sprzętu to rzeka Zyzdrój, którą płyniemy aż do Jeziora Spychowskiego. Od tej chwili koniecznie trzymamy się lewej strony. Miniemy stanicę wodną (można zaplanować tu postój i odwiedzić park linowy lub zdecydować się na przerwę na posiłek). Cały czas płyniemy przy lewym brzegu. Wpływamy do Spychowskiej Strugi. Kiedy miniemy wieś Spychowo, będą nam towarzyszyły już wyłącznie malownicze widoki. W takim otoczeniu niezwykle łatwo się wyłączyć i zapomnieć o wszystkim, jednak polecamy zachować czujność – na rzece znajdują się kładki dla pieszych, które trzeba bezpiecznie ominąć. Ze Spychowskiej Strugi wpływamy na Jezioro Zdróżno, a potem – zarośniętym trzcinami przesmykiem – do Jeziora Uplik. Gdy przepłyniemy pod mostem drogowym, będziemy już na wodach Jeziora Mokrego. Tym razem trzymajmy się prawej strony – po minięciu kilku pól namiotowych dopłyniemy do stanicy wodnej w miejscowości Zgon.
Zgon-Krutyń (14 km) Początkowy punkt trasy to stanica wodna PTTK w Zgonie. Pierwsze siedem kilometrów to wiosłowanie po wodach jeziora Mokrego (w połowie znajduje się pole biwakowe). Ważna jest dobra pogoda. Przy śluzie oddzielającą Jezioro Mokre od Jeziora Krutyńskiego musimy przenieść kajak. Jeziorem Krutyńskim (w całości objętym ochroną rezerwatową) płyniemy aż do rzeki Krutyni. Punktem końcowym spływu jest stanica wodna PTTK w Krutyni.
Krutyń-Ukta (15 km) To chyba najpopularniejsza trasa Szlaku Krutyni. Z Ukty przewozimy Państwa, wraz z kajakami, do Mazurskiego Parku Krajobrazowego, części rezerwatu przyrody Krutynia Dolna oraz miejsca, gdzie rozpoczyna swój bieg rzeka Krutynia. Pięć kilometrów dalej, przy starym młynie wodnym w miejscowości Zielony Lasek, będzie trzeba przenieść kajak (ok. 30 metrów). Początkujący kajakarze nie mają się czego obawiać – na miejscu można spotkać przewoźników, którzy (za drobną opłatą) na pewno w przenoszeniu pomogą. Kolejny przystanek to miejscowość Rosocha znajdująca się dokładnie w połowie trasy. Punktem obowiązkowym jest tutaj degustacja wyśmienitych placków ziemniaczanych. Po przepłynięciu trzech kilometrów będziemy w miejscowości Wojnowo. Tuż przed Wojnowem można odbić na (w sezonie dość mocno zarośnięte) Jezioro Duś i zobaczyć prawosławny klasztor sióstr Filiponek. Ostatni etap spływu to przepłynięcie pod drewnianym mostem w Wojnowie i powrót do Ukty.
Ukta-Nowy Most (8 km) Przewozimy Państwa do dolnego odcinka rzeki Krutyni (teren rezerwatu Krutynia Dolna). Na odcinku można zaobserwować to, co natura ma dla nas najlepszego: bogatą rzeźbę terenu, mnogość gatunków roślin i zwierząt i magiczną pierwotność (człowiek niemal nic tu nie zmieniał). Tych widoków, nie zapomną Państwo przez długi czas. Płyniemy aż do mostu drogowego w Nowym Moście (spływ kończymy po jego prawej stronie).
Ukta-Iznota (16 km) Przewozimy Państwa do dolnego odcinka rzeki Krutyni (teren rezerwatu Krutynia Dolna). Na odcinku można zaobserwować to, co natura ma dla nas najlepszego: bogatą rzeźbę terenu, mnogość gatunków roślin i zwierząt i magiczną pierwotność (człowiek niemal nic tu nie zmieniał). Tych widoków, nie zapomną Państwo przez długi czas. Płyniemy aż do mostu drogowego w Nowym Moście (spływ kończymy po jego prawej stronie). Z Nowego Mostu możemy płynąć dalej aż do Iznoty. Wpływamy z rzeki Krutyni na Jezioro Gardyńskie i pilnujemy, by trzymać się prawej strony, dopóki nie wpłyniemy na Jezioro Malinówko. Tam z kolei, aż do samej Iznoty, trzymamy się strony lewej. Spływ kończy się za moste
Kamień-Ruciane Nida (13 km) Wypływamy ze stanicy wodnej PTTK w Kamieniu. Mijamy zatokę Wygryńską oraz wieś Wygrany. Dopływamy do zabytkowej śluzy „Guzianki”. Po śluzowaniu znajdziemy się około 2,2 metra wyżej i wpłyniemy na Jezioro Guzianka. Następnie kierujemy się w stronę przesmyku łączącego je z Jeziorem Guzianka Wielka, a stamtąd – w stronę kanału pod mostem drogowym znajdującego już na Jeziorze Nidzkim. Lasy przy jego brzegu to teren rezerwatu – jest tu niezwykle urokliwie. Kurs wzdłuż prawego brzegu doprowadzi nas do kanału, przy którym mieści się stanica wodna PTTK Ruciane-Nida. Dotarliśmy do celu. Zapraszamy na spływ szlakiem Krutyni.